22 ژوئن

آشنایی با خواص و نحوه دم کردن دمنوش پونه برای درمان بیماری ها
پونه گیاه کمیابی نیست و درغذاهای مختلف استفاده می شود و قرنهاست که این ادویه به عنوان گیاه دارویی کاربرد دارد، این گیاه انواع بیماریها بخصوص بیماری های عفونی را درمان می کند.
یکی از بهترین راه های بهره از خاصیت درمانی نوشیدن یک فنجان دمنوش پونه است، دمنوش پونه گلودرد میکروبی را درمان و با ویروس و عفونت های بدن مبارزه می کند. آنتی اکسیدان موجود در پونه سیستم ایمنی را تقویت می کند و حاوی رزمارنیک اسید و تیمول است. مطالعات نشان داده ترکیبات موجود درپونه با سلولهای سرطانی مبارزه می کند، همچنین پونه حاوی کوئرستین است که رشد سلول های سرطانی را کاهش و مرگ سلولی را بهبود می بخشد. برگ ها و گل های پونه و همچنین ساقه های آن می توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری ازآنتی بیوتیک ها باشند.
آزمایشات نشان داده است که عصاره پونه در مقابل ویروس تب خال، ویروس آنفلوآنزا، بیماری نیوکاسل و ویروس های مختلف دیگر فعال است. به گفته ابو علی سینا تندی و تلخی که پونه دارد بسیار نرم کننده است. این گیاه پرخاصیت خون را به سوی پوست می کشد و قرحه آور است، همچنین پونه عرق ریز است و بسیار گرمی بخش.

فواید قابل توجه چای پونه و گیاهی پونه کوهی
فواید دمنوش پونه :
۱) به یاد داشته باشید که پونۀ کوهی بی اشتهایی و ضعف معده را هم از بین می برد و سکسکه را تسکین می دهد.
۲) مصرف خوراکی پونه به درمان بیماری های گوارشی کمک می کند. همچنین پونه با دفع گازهای انباشته شده در روده به بهبود نفخ شکم کمک می کند.

درمان بیماری ها و عفونت ها با دمنوش گیاهی چای پونه
۳) پونه یکی از درمان های عالی برای تسکین و کاهش دردهای معده به شمار می رود.
۴) پونه خاصیت صفراآوری آن است و با تحریک کبد، تولید صفرا را افزایش می دهد.
۵) پونه تب بُر است و به درمان آنفولانزا و سرماخوردگی کمک می کند.
۶) اگر بیمار یرقانی خود را با آب پز و پونۀ کوهی شستشو دهید و عرق کند درمان خواهد شد.
۷) پونه به کاهش دردهای عضلانی کمک می کند.
۸) پونه برای کسانی که میزان اسید اوریک بالایی دارند، نیز گزینه ای مناسب است. پونه با کاهش اسید اوریک به جلوگیری از بیماری هایی که ذکر کردیم، کمک می کند.
۹) پونه با تنظیم چرخه های قاعدگی کمک می کند تا این چرخه ها به موقع ایجاد شوند. این ویژگی پونه به لطف تحریک هورمون های استروژن و پروژسترون اتفاق می افتد.
۱۰) مصرف پونه برای بهبود عفونت های مجرای ادراری، کلیه و رحم توصیه می شود.
۱۱) پونه آرام بخش و مُسکن خوبی است. دمنوش پونه به ایجاد آرامش، کاهش عصبانیت و بهبود مشکلات خواب کمک می کند.


۱۲) رفع افسردگی
۱۳) رفع آنفولانزا
۱۴) رفع شپش
۱۵) رفع زخم
۱۶) رفع آلرژی
۱۷) رفع سوختگی
۱۸) رفع خستگی
۱۹) رفع یبوست
۲۰) رفع قارچ
۲۱) رفع سرفه
۲۲) رفع سردرد
۲۳) رفع تورم غدد یا برونشیت
۲۴) رفع انگل
۲۵) رفع مشکلات گوارشی نفخ و گاز معده می توان استفاده کرد البته تحت نظر متخصص طب سنتی و بعد از بررسی وضعیت جسمی و داخلی فرد.

طرز تهیه صحیح دمنوش پونه
دستور تهیه دمنوش پونه:
مواد لازم۴ : تا ۶ قاشق برگ پونه تازه
۱ الی ۲ فنجان آب تصفیه شده
۱ قاشق چای خوری عسل
طرز تهیه: آب را بجوشانید و از روی حرارت بردارید و بعد پونه را در آن قرار دهید و اجازه دهید ۵ دقیقه بماند بعداز صافی رد کنید و با عسل ترکیب کرده و بنوشید.
نکته مهم: در مصرف روغن پونه باید بسیار محتاط باشید، زیرا این ماده می تواند برای انسان سمی و حتی کشنده باشد. روغن پونه باید در مقادیر بسیار اندک مصرف شود.

دیدگاه بگذارید