17 ژوئن

خواص فلفل سیاه برای سلامتی و پوست و مو واقعا بسیار زیاد و شگفت انگیز است. فلفل سیاه یکی از معمول‌ترین ادویه‌های استفاده‌شده در غذاهای مختلف در سراسر دنیاست. فلفل سیاه هم به شکل سالم و هم به‌صورت پودر مصرف‌می‌شود. این فلفل حاوی پتاسیم، منیزیم، آهن، ویتامین K و ویتامین C است. جدا از مزه تند، فلفل سیاه فواید خاصی دارد که باید درنظرگرفته‌شوند. در این نوشتار با مهم ترین خواص فلفل سیاه به همراه مضرات فلفل سیاه آشنا خواهید شد.

فلفل سیاه به گوارش و همچنین درمان سرفه و سرماخوردگی معمولی کمک‌می‌کند. ممکن است میلیون‌ها نفری که هرروز از فلفل سیاه استفاده‌می‌کنند این واقعیت را ندانند که فلفل سیاه به‌عنوان یک ادویه دارویی طبقه‌بندی‌می‌شود و سرشار از موادمعدنی است. این فلفل خاصیت آنتی‌بیوتیک نیز دارد. اجازه‌دهید بیشتر در خواص فلفل سیاه برای بدن انسان جست‌وجوکنیم.


محتوای غنی فلفل سیاه
این ادویه به‌ظاهر ریز دارای ویژگی‌هاییست که می‌توانند سلامتی شما را بهبود‌بخشد. مواد مغذی ضروری مانند منگنز، پتاسیم، آهن، فیبر رژیمی و ویتامین‌های C و K در فلفل سیاه یافت‌می‌شوند. فلفل سیاه خواص ضدباکتری، آنتی‌اکسیدان و ضدالتهاب دارد که آن را به یک ادویه دارویی شگفت‌انگیز تبدیل‌می‌کند. جدا از کمک به درمان سرفه، سرماخوردگی و دیگر بیماری‌ها مانند سرطان و ناراحتی‌های روده، اضافه‌کردن فلفل سیاه به رژیم غذایی روزانه به بهبود پوست و موی‌تان نیز کمک‌می‌کند.


خواص فلفل سیاه برای سلامتی
۱) خواص آنتی‌بیوتیک
فلفل سیاه به دلیل داشتن ویتامین C دارای ویژگی‌های آنتی‌بیوتیک طبیعی است. این ویژگی از واکنش‌های رادیکال‌های آزاد مضر جلوگیری‌می‌کند. این یکی از ویژگی‌های مهم فلفل سیاه است.
۲) بیماری‌های گوارشی
فلفل سیاه، فرآیند گوارش را با ترشح اسید هیدروکلریک به‌عنوان یک هشدار قبل غذا آسان‌کرده و بنابراین به جلوگیری از بیماری‌های مربوط به روده و معده کمک‌می‌کند.

۳) عفونت‌های باکتریایی
فلفل سیاه به درمان بیماری‌های باکتریایی کمک‌می‌کند. تاثیر فلفل سیاه در درمان شرایطی مانند یبوست، اسهال و کولیک (قولنج) مشاهده‌شده است.
۴) سرفه و سرماخوردگی
این ادویه به‌طور شگفت‌آوری مانند درمانی برای سرفه و سرماخوردگی عمل‌می‌کند. خواص ضدباکتری فلفل سیاه در درمان اختلالات تنفسی کاربرد دارند.


۵) آنفولانزا و احتقان
فلفل سیاه احتقان را سبک‌می‌کند. فعالیت مهاررادیکال‌های آزاد فلفل سیاه به درمان سرطان کمک‌می‌کند. این فعالیت، بعضی از انواع سرطان را کندمی‌کند. فلفل سیاه در سرطان پوست نیز کاربرد دارد.
۶) توقف رادیکال آزاد
فلفل سیاه، عمل از بین‌بردن رادیکال آزاد را که مانع فعالیت‌های سرطانی در بدن می‌شود ایجادمی‌کند
۷) تقویت سوخت‌وساز
فلفل سیاه به تقویت سوخت‌وساز در بدن کمک‌می‌کند. کالری‌های ناخواسته را می‌سوزاند و به کاهش چربی شکم کمک‌می‌کند. فلفل سیاه در مبارزه با چاقی بسیار موثراست. مصرف روزانه فلفل سیاه به کاهش مشکلات مربوط به معده کمک‌می‌کند.
۸) درمان پوست
مصرف فلفل در رژیم غذایی به بهبود وضیعت‌های پوستی کمک‌کرده و کاهش وزن را افزایش‌می‌دهد. فلفل سیاه در آیور ودا ( نوعی طب سنتی هندی) نیز کاربرد دارد
۹) سلامت دندان
فلفل سیاه در بهبود سلامت دندان مفید است. این فلفل به مبارزه با پوسیدگی دندان کمک‌کرده و باعث تسکین سریع دندان‌درد می‌شود.

۱۰) ضدافسردگی
فلفل سیاه یک داروی ضدافسردگی طبیعی است. پپرین موجود در فلفل سیاه مانند یک داروی ضدافسردگی عمل‌کرده و سیستم عصبی را تحریک‌می‌کند. در نتیجه توانایی شناختی افزایش‌می‌یابد.
۱۱) ضدنفخ
روغن معطر فلفل سیاه دارای خواص ضدنفخ است. این روغن به جلوگیری و درمان نفخ شکم کمک‌کرده و از رشد باکتری عامل نفخ جلوگیری‌می‌کند.
۱۲) ضد ورم مفاصل
این ویژگی یکی از مفیدترین ویژگی‌های روغن معطر فلفل سیاه است. این روغن تاثیر گرم‌کنندگی دارد که به گردش خون کمک‌کرده و ورم مفاصل و دردهای روماتیسمی را تسکین‌می‌دهد. روغن معطر فلفل سیاه به پاک‌کردن سموم ناخواسته مانند اسید اوریک از خون کمک‌کرده و بر‌ای افراد مبتلا به روماتیسم، نقرس و آرتروز مفید است.


۱۳) مسهل
روغن معطر فلفل سیاه مانند روغن کرچک خواص مسهل دارد. به‌هرحال برخلاف روغن کرچک، روغن معطر فلفل سیاه برای دستگاه گوارشی خوب است. روغن معطر فلفل سیاه روده را پاک‌کرده و از عفونت دستگاه گوارش و دستگاه دفع ادرار جلوگیری‌می‌کند. روغن معطر فلفل سیاه حاوی پپرین است که دارای خواص مسهل خفیف است.
۱۴) ادرارآور و عرق‌آور
روغن معطر فلفل سیاه، ادرار و عرق‌کردن را تحریک‌می‌کند. بنابراین، دارای خواص ادرارآور و عرق‌آور است. این خواص به دفع سموم از بدن کمک‌کرده و پوست را پاک‌سازی می‌کند. این خصوصیت باعث خلاصی بدن از اسید اوریک و نمک اضافی می‌شود. به پایین‌آمدن فشارخون کمک‌کرده و چربی را کاهش‌می‌دهد. بنابراین روغن معطر فلفل سیاه می‌تواند به شما در کاهش وزن کمک‌کند. ویژگی ادرارآور بودن این روغن به کاهش التهاب نیز کمک‌می‌کند.
۱۵) تنظیم فشارخون
روغن معطر فلفل سیاه حاوی پتاسیم است که فشارخون شما را کنترل‌کرده و اطمینان‌می‌دهد که فشارخون به سطح ناسالم و خطرناکی نمی‌رسد.
۱۶) ضد سرطان
فلفل سیاه حاوی ویتامین A، ویتامین Cو فلاونوئیدهایی است که در مبارزه با برخی سرطان‌ها تاثیر به سزا دارند. هم‌چنین فلفل سیاه حاوی کاروتنوئید است؛ این ماده یک آنتی‌اکسیدان قوی است که به کاهش میزان سطح مواد سمی بدن کمک می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، برخی از این سموم از عوامل اصلی ایجاد سرطان هستند.
۱۷) داروی لاغری
از دیگر خواص فلفل سیاه می‌توان به تاثیر آن در کاهش وزن اشاره کرد. فلفل سیاه جزء مواد تشکیل‌دهنده‌ی اصلیِ بیش‌تر مکمل‌های کاهش وزن موجود در بازار است.
۱۸) درمان سرفه شبانه
جهت فروکش سرفه‌های شبانه، یک قاشق چایخوری فلفل سیاه و یک قاشق چای خوری شکر را در یک لیوان بزرگ بریزید. مقداری آب جوش را به آن‌ها اضافه کنید و اجازه دهید دم بکشند. فلفل سیاه به سرعت ته‌نشین خواهد شد. این نوشیدنی را بر حسب نیاز میل کنید.


۱۹) درمان سنگ صفرا
به رسوب‌های سخت‌شده‌ی مایعات گوارشی که در کیسه صفرای شما انباشته می‌شود سنگ کیسه صفرا اطلاق می‌شود. این احتمال وجود دارد که این سنگ‌ها مجاری صفراوی را مسدود کند و این می‌تواند خیلی دردناک نیز باشد. معمولا از بین بردن سنگ کیسه صفرا فقط از طریق جراحی ممکن است. اما شاید برایتان جالب باشد که بگوییم یکی از خواص فلفل سیاه درمان همین سنگ های سخت در صفرا است. برای این منظور می‌توانید فلفل سیاه را به طور دایمی به رژیم غذایی تان اضافه کنید یا اینکه مقداری فلفل سیاه را با اندکی روغن زیتون و نصف لیمو مخلوط کنید و روزی دوبار میل کنید تا فورا سنگ کیسه صفرا را از بین ببرید.
۲۰) رفع حالت تهوع
با استفاده از خواص فلفل سیاه می‌توان انواع ناراحتی های معده را تسکین داد، کافی است یک قاشق چای‌خوری فلفل سیاه را با یک قاشق غذاخوری آب‌لیموی تازه در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید. این مخلوط را به آرامی بنوشید تا زمانی که احساس تسکین کنید.
۲۱) درمان دندان درد
نصف قاشق چای‌خوری پودر فلفل سیاه را با روغن میخک مخلوط کنید تا درد دندان خود را تسکین دهید. این درمان طبیعی را روی دندان دردناک قرار دهید. برای جلوگیری از دندان درد، باید حداقل ۲ بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. مهم است که در کنار نوشیدن این درمان، از مصرف خوراکی‌های شیرین و به شدت اسیدی خودداری کنید.
۲۲) درمان بی اشتهایی عصبی
غالبا برای بهبود طعم و مزه‌ی غذاها و هم‌چنین بهبود عملکرد دستگاه گوارش مقداری فلفل سیاه به آن‌ها اضافه می‌کنند. شما هم برای درمان بی اشتهایی می توانید پنج دانه‌ فلفل سیاه را بکوبید و مقداری عسل به آن اضافه کنید تا به خمیر تبدیل شود. هر روز صبح ناشتا یک قاشق پر از این خمیر را میل کنید تا وضعیت اشتهای‌تان بهتر شود. به علاوه، می‌توانید مقداری پودر فلفل سیاه را به آب دوغ اضافه کنید؛ و آن را مرتبا بنوشید تا اشتهای‌تان افزایش یابد.
یا این‌که هم‌چنین می‌توانید مقداری پودر فلفل سیاه را به آب انار اضافه، و آن را نوش جان کنید.
۲۳) درمان بیماری سل
فلفل دارای خواص ضد التهابی است. فلفل سیاه به پاکسازی ریه‌ها کمک کرده و تولید مخاط درون ریه‌ها را کاهش می‌دهد. پاکسازی ریه‌ها نیز در کاهش درد قفسه سینه موثر است. خاصیت ضد التهابی موجود در فلفل به درمان التهاب ناشی از سرفه در بیماری سل کمک می‌کند.
خواص فلفل سیاه برای پوست
آیا به دنبال یک پوست سالم و درخشان هستید؟ آیا خیلی از محصولات موجود در بازار را امتحان‌کرده‌اید اما هنوز ناراضی هستید؟ حالا زمان امتحان کردن یکی از بهترین و طبیعی‌ترین مواد برای پوست است که در قفسه‌های آشپزخانه شما موجود است! خواص فلفل سیاه برای پوست را هیچ ادویه دیگری ندارد.

در اینجا به کارهای شگفت‌انگیزی که این ادویه قوی برای پوست شما انجام‌می‌دهد نگاهی می‌اندازیم:
۲۴) درمان پیسی
پیسی یک وضعیت پوستی است که باعث‌می‌شود پوست رنگدانه خود را در بعضی نواحی از دست‌بدهد. زمانی که پوست‌تان رنگدانه طبیعی خود را ازدست‌می‌دهد، سفید می‌شود. درمان‌های مختلف زیادی برای این بیماری پوستی وجوددارد اما بیشتر آنها شامل استفاده از موادشیمیایی قوی است. بیماران زیادی در حال روی‌آوردن به فلفل سیاه به‌عنوان درمان هستند. به گفته خیلی از محققان لندن، پپرین موجود در فلفل سیاه تولید رنگدانه در پوست را تحریک‌کرده و جایگزینی بی‌خطر و طبیعی برای درمان‌های شیمیایی فراهم‌می‌کند.
۲۵) خداحافظی با چین‌وچروک
مقدار زیاد آنتی‌اکسیدان موجود در فلفل سیاه از طریق محافظت از پوست در برابر علائم پیری زودرس مانند خطوط ظریف، چین‌وچروک و نقطه‌های سیاه به پوست‌تان کمک‌می‌کند. به جای خریدن کرم‌ها و سرم‌های گران‌قیمت که ادعامی‌کنند جوانی را به پوست‌تان بازمی‌گردانند، فلفل سیاه را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه‌کنید و نتایج معجزه آور آن را بر پوست‌تان ببینید.


۲۶) جلوگیری از ابتلا به ملانوما
فلفل سیاه یک مانع طبیعی علیه سرطان پوست یا ملانوما است که این سرطان به دلیل قرارگرفتن بیش از حد در برابر اشعه مضر ماوراءبنفش به وجودمی‌آید.
۲۷) لایه‌برداری
مقداری دانه فلفل سیاه را شکسته و از آن اسکرابی برای ازبین‌بردن سلول‌های مرده پوست و لایه‌برداری پوست‌تان بسازید. این کار سموم را از پوست‌تان دفع خواهدکرد و آن را صاف و درخشان می‌کند. همچنین فلفل سیاه به افزایش گردش خون کمک‌کرده و اکسیژن و موادمغذی بیشتری را برای پوست‌تان فراهم‌می‌کند. خواص ضدالتهاب و ضدباکتری آن در جلوگیری از آکنه موثر است.
خواص فلفل سیاه برای مو
اگر فکرمی‌کردید بهترین خواص فلفل سیاه فقط به پوست‌‌تان محدودمی‌شود سخت در اشتباهید. این ادویه خواص شگفت‌انگیزی دارد که مویی زیبا و سالم را برای‌تان به ارمغان می‌آورد.
در اینجا بعضی از خواص فلفل سیاه برای مو آمده‌است.
۲۸) درمان شوره سر
اگر مشکل شوره سر دارید، فلفل سیاه بهترین درمان است. یک قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه ر ا به یک کاسه کشک اضافه‌کرده و آن را بر پوست سر بگذارید، اجازه‌دهید ۳۰ دقیقه یا بیشتر بماند. سپس با آب بشویید. از شامپو استفاده‌نکنید. اگر بخواهید، می‌توانید روز بعد شامپو بزنید، این کار به مخلوط زمان کافی می‌دهد که بر شوره سر اثرکند. به یاد داشته‌باشید در استفاده از فلفل افراط‌نکنید زیرا این کار باعث سوختن پوست سر شده و ناراحتی شدید ایجادمی‌کند.
۲۹) احیای مو
یک قاشق چایخوری لیمو و پودر فلفل سیاه را مخلوط‌کرده و بر پوست سر و مو بگذارید. این کار باعث احیای موی شما شده، آن را براق، درخشان و صاف می‌کند.
نحوه انتخاب و نگهداری فلفل سیاه
فلفل سیاه هم به شکل پودر و هم به شکل سالم یافت‌می‌شود. دانه‌های سالم فلفل بهترند زیرا تقلبی نیستند. هنگام خریدن دانه‌های سالم فلفل، دقت‌کنید که کوچک، سنگین و بدون لکه باشند.
برای نگهداری فلفل سیاه، آن را در ظرف شیشه‌ای دربسته و بدون هوا گذاشته و ظرف را در جای خنک و خشک قراردهید. پودر فلفل می‌تواند حدود سه ماه نگه‌داری‌شده اما دانه‌های سالم فلفل می‌توانند برای مدت نامحدودی نگه‌داری‌شوند. فریزکردن فلفل هم روش نگه‌داری خوبی است، اگرچه ممکن است مزه آن تغییرکند و قوی‌ترشود.
دستورالعمل فلفل سیاه (کلی میرچ)
– فلفل سیاه تقریبا هر غذایی را کامل‌می‌کند.
– برای داشتن بهترین مزه، دانه‌های سالم فلفل را قبل از اضافه‌کردن به غذای در حال پخت بشکنید.
– می‌توانید دانه‌های فلفل را شکسته و استیک‌ها را قبل از پخت با آنها بپوشانید. این کار مزه قوی‌تری به استیک می‌دهد.
– برای درست‌کردن یک چاشنی سالاد بسیار لذیذ، فلفل سیاه را با روغن زیتون، آبلیمو و نمک مخلوط‌کنید. این چاشنی به سبزیجات خام شما مزه می‌دهد.
– فلفل‌خردکن را روی میز غذاخوری‌تان بگذارید تا همیشه بتوانید مقداری فلفل بر غذایی که می‌خورید بپاشید.


جدول USDA (وزارت کشاورزی ایالات متحده امریکا ) ارزش غذایی فلفل سیاه

منبع اصلیارزش غذایی(درصد مجاز رزوانه) RDA
انرژی۲۵۵ کیلو کالری%۱۳
کربوهیدرات۶۴.۸۱ گرم%۴۹
پروتئین۱۰.۹۵ گرم%۱۹.۵
چربی کل۳.۲۶ گرم%۱۱
فیبر رژیمی۲۶.۵ گرم%۶۹
ویتامین هابرحسب میلی گرمبرحسب درصد
کولین۱۱.۳ میلی گرم
فولیک اسید۱۰ میکرو گرم%۲.۵
نیاسین۱.۱۴۲ میلی گرم
پیریدوکسین۰.۳۴۰ میلی گرم%۲۶
ریبوفلاوین۰.۲۴۰ میلی گرم%۱۸
تیامین۰.۱۰۹ میلی گرم
ویتامین A۲۹۹ واحد بین المللی%۱۰
ویتامین C۲۱ میلی گرم%۳۵
ویتامین E- γ۴.۵۶ میلی گرم%۳۰
ویتامین K۱۶۳.۷۱ میکروگرم%۳۶

فلفل سیاه باید در اندازه‌ متوسط مصرف‌شود نه بیش ازحد، زیرا فلفل سیاه یک ادویه است نه یک غذا. زمانی که فلفل سیاه همراه با دیگر مواد مانند زردچوبه، شنبلیله، دارچین و زیره ترکیب‌شود، یک ادویه عالی می‌سازد. در یک قاشق چایخوری (۶گرم) فلفل سیاه، ۱۵.۹ کالری، ۴.۱ گرم کربوهیدرات و ۰ گرم چربی و کلسترول وجوددارد. محتوای سدیم ۳ میلی‌گرم، کربوهیدرات ۴ گرم، و فیبرهای رژیمی ۲ گرم هستند.

فلفل سیاه، تقریبا ۲% ارزش غذایی ویتامین C، ۳% کلسیمی که می‌تواند در رژیم‌تان مصرف‌شود و ۱۰% ارزش غذایی آهن دارد. پروتئین‌های آن ۰.۷ گرم هستند.

عوارض جانبی و مضرات فلفل سیاه

به قول معروف زیاده‌روی حتی در چیزهای خوب نیز اثرات بدی به همراه خواهد داشت! در مورد فلفل سیاه نیز به همین شکل است. تا زمانی که میزان مصرف فلفل سیاه تحت کنترل‌تان باشد، هیچ مشکلی نیست. اما در صورت مصرف بیش از حد می‌تواند باعث بروز برخی عوارض جانبی شود که بعضی از آن‌ها جدی هستند و بعضی از آن‌ها چندان جدی نیستند. در اینجا فهرستی از مهم ترین مضرات مصرف بی‌رویه‌ی فلفل سیاه را به شما ارائه می‌کنیم.

  1. در معده احساس سوزش ایجاد می‌کند

خب، همه‌ می‌دانیم که فلفل سیاه «تند» است. عقل سلیم به ما می‌گوید که نباید استفاده از فلفل سیاه را در وعده‌های غذایی خود محدود کنیم. اما گاهی همین عقل سلیم پا پس می‌کشد و کنترل از دست ما خارج می‌شود! در چنین موردی، مصرف بیش از حد فلفل می‌تواند به سوزش شدید در معده منجر شود. نگران نباشید، این سوزش بر طرف می‌شود، و کاملا موقتی است. فقط برای بار بعد حواس‌تان جمع باشد!

  • می‌تواند باعث مرگ شود

این عارضه، یکی از آن نادرترین نادرها است. اما اگر فلفل به صورت مستقیم مصرف شود، می‌تواند وارد ریه‌ها و باعث مرگ شود، به خصوص در مورد کودکان. پس توصیه می‌شود فلفل سیاه را در ترکیب با غذا مصرف کنید.

  • باعث سوزش چشم‌ها می‌شود

یادتان باشد فلفل سیاه تند است! پس از تماس مستقیم آن به پوست‌تان اجتناب کنید. اگر تصادفا این ادویه با چشم‌تان تماس داشته باشد، ممکن است باعث احساس سوزش و قرمزی در پوست و چشم‌تان شود.

  • با بعضی از داروهای خاص تداخل پیدا می‌کند

بیمارانی که سیکلوسپورین A، کولینرژیک، دیگوکسین وسیتوکروم P450 مصرف می‌کنند بهتر است از مصرف فلفل سیاه اجتناب کنند.

  • اختلالات گوارشی ایجاد می‌کند

فلفل سیاه ممکن است معده را ناراحت کند یا باعث بروز مشکلات گوارشی شود. بنابراین، بیمارانی که از اختلالات گوارشی رنج می‌برند نباید فلفل سیاه مصرف کنند.

  • ممکن است به بروز مشکلات تنفسی بینجامد

نباید فلفل سیاه را استنشاق کرد چون ممکن است به مشکلات دستگاه تنفسی مانند آسم و … منجر شود.

  • ممکن است باعث تحریک پوست شود

در مواردی نادر، مصرف فلفل سیاه می‌تواند به تحریک پوست بینجامد که علائم آن خارش، ورم، و قرمزی پوست هستند.

  • در دوران بارداری و شیردهی باعث بروز مشکلاتی می‌شود

اگر باردار هستید، پس بدنتان نسبت به ادویه‌ها حساس است. در نتیجه از مصرف فلفل سیاه اجتناب کنید. اگر عاشق طعم آن هستید، اندکی از آن را به غذای محبوب خود اضافه کنید. طعم و مزه‌ی تند فلفل سیاه می‌تواند به شیر مادر منتقل شود. بنابراین، اگر در دوران شیردهی به نوزاد خود به سر می‌برید از فلفل سیاه دوری کنید.

مردم قرن‌ها از فلفل سیاه در غذاهای‌شان استفاده‌کرده و از خواص شگفت‌انگیز آن بهره‌برده‌اند. بنابراین، به انقلاب فلفل سیاه بپیوندید و به مو و پوستی که همیشه دل‌تان خواسته برسید.

امیدواریم از مطلب ما درمورد خواص فلفل سیاه خوش‌تان آمده‌باشد.

دیدگاه بگذارید