14 ژوئن

کندر چیست ؟
گیاه کندر نام یک درخت بومی کشور هند و پاکستان، سومالی، عمان و یمن است که در عربی به آن صمغ معنوی و در دنیا به نام کندر هندی معروف است. صمغ این درخت به علت بوی بسیار خوب آن از گذشته تا کنون برای دود کردن و خوشبو کردن مکان ها مورد استفاده بوده است

خواص دود کندر

کندر در اسلام
امام رضا علیه‌السلام درباره اهمیت و ارزش این گیاه مفید می‌فرماید: هیچ پیغمبری مبعوث نشد مگر به حرام بودن خمر سخن گفت و این که خدا هر چه می‌خواهد می‌کند و این که در میراثش کندر وجود داشت.
امام رضا علیه‌السلام توصیه می‌فرمایند: به زنان حامله کندر بخورانید که اگر بچه‌ی شکمش پسر باشد با قلبی پاک، دانا و شجاع متولد شود و اگر دختر باشد، خوش‌اخلاق و زیبا می‌شود و نزد شوهرش نیز سعادتمند و خوشبخت می‌گردد.
دراین‌باره حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند: سه چیز حافظه را زیاد می‌کند و بلغم را از بین می‌برد، قرائت قرآن، عسل و کندر.
(علیه‌السلام) نیز درباره‌ی خواص کندر فرموده‌اند: جویدن کُندر دندان‌ها را محکم و بلغم را دفع می‌کند و بوی بَد دهان را از بین می‌برد

خواص سوزاندن کندر
امروزه دانشمندان بر اهمیت اثر مثبت کندر روی مغز تاکید داشته و آن را تسکین دهنده اضطراب و افسردگی می دانند. آنها همچنین، دریافته اند که سوزاندن کندر باعث فعال شدن نوعی پروتئین به نام (trpv3) شده، و سطح اضطراب را کاهش می دهد. این پروتئین به طور طبیعی در مغز تمام پستانداران به صورت غیر فعال وجود دارد، تا زمانی که چیزی مانند کندر می آید و آن را فعال می کند.


۱) خواص دود کردن کندر برای تقویت حافظه
دود کردن کُندر گرم کنندۀ مغز، تقویت حافظه و ضد آلزایمر است. استنشاق دود کندر، شادی آور و نیروزاست، خاصیتی مانند مخدرها برای آرامش اعصاب دارد.


۲) دود کردن کندر و تسکین اضطراب و افسردگی
اثر مثبت کندر روی مغز تاکید داشته و سوزاندن کندر باعث فعال شدن نوعی پروتئین به نام (trpv3) شده، و سطح اضطراب را کاهش می دهد. این پروتئین به طور طبیعی در مغز تمام پستانداران به صورت غیر فعال وجود دارد، تا زمانی که چیزی مانند کندر می آید و آن را فعال می کند.
۳) دود کردن کندر و خواص آن برای دفع عفونت رحمی
برای دفع عفونت رحمی کندر را به نسبت مساوی با اسپند و مقل ارزق مخلوط کرده و دود کنید و به روش کرسی به مدت ۱۴ روز انجام بدهید بسیار مفید است.
۴) درمان سینوزیت با دود کردن کندر
کندر به نسبت مساوی با اسپند و مقل ارزق مخلوط کرده و در فضای خانه دود کنید و با مخاط بینی از راه دور بالا بکشید قطعا خلط سینوزیت و أب ریزش و چرکهای مغز را خشک میکند.
۵) سوزاندن کندر برای رفع سردرد
دود کندر مسکن طبیعی برای رفع سردرد است و دود کردن آن در محیط خانه سردرد را برطرف می کند.
۶) افزایش تمرکز با دود کردن کندر
دود کندر نشاط آور، افزایش دهنده تمرکز، خلاقیت است.


۷) خواص دود کردن کندر برای درمان سرفه
استنشاق دود کندر در خانه به درمان سرفه، مشکلات تنفسی، برونشیت و آسم کمک کرده و خس خس سینه را برطرف می کند.
۸) ضدعفونی کردن هوا با دود کردن کندر
سوزاندن کندر و یا مخلوط کردن آن با اسپند که باعث انتشار دود سفیدی همراه با عطر مطبوعی در فضا می شود که این دود دارای خواص درمانی می باشد و ضد عفونی کننده هواست.
۹) خواص دود کردن صبحگاهی کُندر در منزل
دود کردن صبحگاهی کُندر در منزل، سنت حضرت رضا (علیه السلام) بوده است. استنشاق دود کندر در اول صبح، سبب کاهش رطوبت مغز و افزایش تمرکز می شود و استنشاقش در پایان شب، آرام کننده اعصاب است.

سایر خواص دارویی و فواید کندر
۱) لاغری و کاهش وزن
۲) ضد سرطان
۳) سلامت کبد
۴) تقویت سیستم ایمنی بدن
۵) کاهش ابتلا به بیماری های خود ایمنی
۶) ضد التهاب و آرتریت


۷) کاهش فشار خون بالا
۸) درمان بیماری های قلبی عروقی
۹) درمان دیابت و قند خون


۱۰) درمان آسم و مشکلات تنفسی
۱۱) درمان سرماخوردگی


۱۲) درمان هپاتیت C
۱۳) کاهش مشکلات گوارشی
۱۴) کاهش استرس
۱۵) درمان تبخال
۱۶) درمان سردرد و میگرن
۱۷) افزایش انرژی و استقامت در ورزشکاران
۱۸) تعادل هورمونی و قاعدگی
۱۹) مسکن طبیعی
۲۰) تقویت حافظه
۲۱) کاهش ورم مغز
۲۲) افزایش تحرک و تعداد اسپرم ها و قدرت باروری
۲۳) کاهش درد سینه در زنان و درمان تومورهای خوش خیم سرطان سینه


۲۴) جوانسازی پوست
۲۵) درمان زخم
۲۶) کاهش التهاب و ورم نیش حشرات
۲۷) از بین بردن جای زخم
۲۸) تقویت ناخن ها
۲۹) درمان ریزش مو
۳۰) درمان شوره
۳۱) درمان تبخال اندام های تناسلی

عوارض استنشاق زیاد دود کندر
افرادی که به طور مستمر و روزانه، بیش از چهل سال است که کندر می سوزانند و دود آن را استنشاق می کنند هفتاد درصد بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به سرطان در دستگاه تنفسی و چشایی مانند سرطان زبان، سینوس و دهان قرار می گیرند. استنشاق مداوم و طولانی مدت دود کندر، سبب ابتلا به سرطان می شود.

عوارض جانبی و مضرات کندر
• مشکلات گوارشی مانند اسهال، نفخ و گرفتگی معده و تهوع
• التهاب پوست
• به خطر افتادن سلامت کبد و اختلال در عملکرد آن
• سقط جنین
• مشکلات تنفسی
• درد قفسه سینه
• کهیر و خارش پوست
مصرف کندر با داروهای ضد سرطان، داروهای مرتبط با بیماری های مفصلی، کاهنده کلسترول، داروهای ضد انعقاد یا ضد پلاکتی و برخی داروهای تداخل دارد.

دیدگاه بگذارید