07 ژوئن

تخم بالنگو
گیاهى است یکساله، کوتاه به ارتفاع حدود یک وجب و برگهاى آن‌ متقابل، بوى آن شبیه برگ ریحان با گلهاى به رنگ آبى‌ و به ندرت‌ مایل به زرد و سفید است. میوه گیاه بالنگو گرد و پهن بوده، رنگ‌ آن قهوه‌اى است و تخم‌های بالنگو، از تخم ریحان بلندتر می‌باشند. گیاه دارویی بالنگو گیاهى است که به فارسى و در کتب طب سنتى«بالنگو» نام برده مى‌شود. این گیاه ازخانواده نعنا بوده و دو گونه از بالنگو در ایران به طور خودرو می‌روید. یک گونه بالنگوی شهری و گونه دوم بالنگوی شیرازی که هر دو گونه در دامنه‌های البرز در شمال و غرب ایران همچنین در کرمان، بلوچستان، اصفهان و شیراز یافت می شوند. تخم هر دو گونه بالنگو را که در آب بخیسانید مایع چسبناک کدر بى‌مزه‌اى حاصل مى‌شود که خواص دارویی و درمانی فراوانی دارد.
طبع بالنگو: بالنگو و تخم بالنگو از نظر طب، طبیعت گرم و تر است.

خواص بالنگو
۱) خواص بالنگو برای دل پیچه:
مصرف ۱۰ گرم تخم بالنگو، برای رفع نفخ، دل پیچه، یبوست و شکم درد مصرف می شود.
۱) خواص بالنگو برای اسهال خونی:
بالنگو را در گلاب بریزید، شیرین کنید و بخورید. برای درمان اسهال خونی که از امعا باشد.
۲) خواص بالنگو برای برای رفع وحشت زدگی:
توحش(حالتی که ناشی از ترس و وحشت است) را برطرف میکند، هر روز دومثقال از آن را در یک لیوان آب بجوشانید، شربت کنید و بخورید.
۳) خواص بالنگو برای سرفه مرطوب:
تخم بالنگو به دفع ترشحات برونشیت و سینوس کمک می کند. یک قاشق مربا خوری تخم بالنگو را در یک لیوان شربت گلاب بریزید و بگذارید بماند تا حالت ژله ای پیدا کند. این نوشیدنی را از صبح تا ظهر به صورت آرام آرام و مقدار کم بنوشید.
۴) خواص بالنگو برای قلب:
تخم بالنگو مقوی قلب است و باعث کاهش تپش قلب و احساس سبکی در قفسه سینه می‌شود.


۵) خواص بالنگو برای ورم روده:
شربت تخم بالنگو را می‌توان در ورم روده (کولیت)، به‌عنوان یک کمک دارو تجویز کرد. این شربت تأثیر زیادی در درمان ورم روده دارد به‌خصوص اگر میزان گلاب بیشتر باشد.
۶) خواص بالنگو برای تقویت سیستم ایمنی بدن:
از دیگر خواص این گیاه تقویت سیستم ایمنی بدن است، چنانچه فردی از ابتدای فصل پاییز از تخم بالنگو استفاده کند به سرماخوردگی مبتلا نمی‌شود و حتی سینوزیت مزمن هم بروز نمی کند.
۷) خواص آرام بخش بالنگو:
مصرف بالنگو بصورت شربت، خنک کننده، مسکن و آرام بخش است.
۸) بالنگو داروی صرع و غش:
یکی از خواص داروی گیاهی بالنگو، غش کردن است. به این منظور هر روز دو مثقال از آن را در یک لیوان آب بجوشانید و به صورت شربت بخورید، همچنین برای رفع جنون و صرع یا غش مؤثر است.
۹) بالنگو در درمان سرفه‌های خشک:
برای درمان سرفه‌های خشک، تخم بالنگو، تخم ریحان، بالنگ، قدومه از هر کدام ۱۰ گرم را مخلوط نموده سپس یک قاشق مرباخوری در یک لیوان آب‌ کمی جوشانده با نبات یا عسل میل شود.
۱۰) خواص بالنگو برای درمان آسم:
برای درمان آسم، بالنگو، تاج‌ریزی، خارخاسک، گل بنفشه، تاج خروس از هر کدام ۵ گرم و شکر تغار نرم سائیده ۲۰ گرم را در آب حل نموده آهسته و در چند نوبت میل شود.


مضرات بالنگو
در مورد گیاه دارویی بالنگو تاکنون عوارض خاصی گزارش نشده است، اما همانند سایر گیاهان دارویی بایستی از زیاده‌روی در مصرف آن خودداری و در زمان مصرف داروهای خاص یا هنگام بارداری و شیردهی با نظر پزشک مصرف شود.

دیدگاه بگذارید