30 مه

دمنوش سنبل الطیب برای آرامش اعصاب و داشتن خوابی آرام
اگر سردرد دارید و اضطراب و ناراحتی امانتان را بریده این دمنوش را حتما امتحان کنید.
طرز تهیه دمنوش سنبل الطیب
• ریشه سنبل الطیب ۱۱: تا ۱۵ گرم
• گل گاوزبان ۵: گل
• پودر یا چوب دارچین انتخابی
• آب جوش :یک لیتر

دستور تهیه دمنوش سنبل الطیب :
برای تهیه این دمنوش باید ریشه سنبل الطیب را با پودر دارچین، گل گاو زبان و آب جوش در یک قوری بریزید و اجازه دهید تا یک ربع الی ۲۰ دقیقه دم بکشد.
چون ریشه سنبل الطیب زمان بیشتری برای طعم دادن می خواهد می توانید آن را پودر کنید و در دمنوش استفاده کنید. دقت کنید که دمنوش برای دم کشیدن نجوشد و آن را روی بخار کتری یا سماور قرار دهید و یا زیرش را با یک شمع روشن کنید تا گرمای زیرش باعث جدا شدن عطر سنبل الطیب در دمنوش شود.
خاصیت این دم نوش به گرم نوشیدن و تلخ بودنش است که توصیه می شود یکی دو ساعت بعد از دم کشیدن استفاده شود و برای طعم و مزه دار کردنش هرگز از عسل و آبلیمو استفاده نشود چون خاصیت اصلی دمنوش از بین خواهد رفت.
دمنوش سنبل الطیب خواص درمانی و ضد اضطراب دارد و برای بیخوابی های شبانه بسیار مفید است. برای همین توصیه می شود این دمنوش را یک تا دو ساعت قبل از خواب بنوشید و اگر داروی خواب یا ضد حساسیت مصرف می کنید برای مصرف این دمنوش با پزشک مشورت کنید.


خواص دمنوش سنبل الطیب
نوشیدن دمنوش سنبل الطیب به رفع بیش فعالی، بی‌خوابی، ناراحتی معده، کند بودن در فهم، گرفتگی‌های عضلانی قاعدگی، سوفل قلب، میگرن و سردرد، اضطراب، استرس و افسردگی کمک می‌کند.
۱) کمک به خواب
این دمنوش به عنوان یک ماده آرام‌بخش برای افراد مبتلا به اختلالات خواب مانند بی‌خوابی یا الگوی خواب نامنظم مفید است. این دمنوش، تحت هیچ شرایطی نباید با قرص‌های خواب همراه شود اما اگر به صورت جداگانه مصرف شود می‌تواند خواب خوب شبانه و حس سرحالی صبحگاهی را به شما هدیه کند.
۲) اضطراب افسردگی
یکی از رایج‌ترین کاربردهای دمنوش ریشه سنبل الطیب برای کاهش اضطراب و استرس است. این دمنوش به دلیل وجود برخی از اسیدها و روغن‌های فرار در ریشه این گیاه، اثر آرام بخش دارد و به افراد، احساس آرامش و تمرکز می‌دهد. همچنین می‌تواند باعث روشنی ذهن و رفع احساس افسردگی شود.
۳) بیش فعالی
ADHD روز به روز در حال افزایش است و در مکان‌های عمومی و آموزشی، یک مشکل مهم تلقی می‌شود. دمنوش ریشه سنبل الطیب به کاهش علائم بیش فعالی کمک کرده و باعث می‌شود مصرف کنندگان تمرکز بهتری داشته باشند. همچنین هورمون‌های استرس و فشار وارده بر بدن را نیز کم می‌کند.
۴) سوء هاضمه
اگر به ناراحتی معده، یبوست، نفخ، گرفتگی، تهوع یا سوء هاضمه دچارید، آنتی اکسیدان‌های موجود در دمنوش ریشه سنبل الطیب به عملکرد بهتر عضلات کمک کرده و اسپاسم‌های دستگلاه گوارش را کاهش می‌دهند. این باعث حرکات طبیعی روده و کاهش اذیت و ناراحتی می‌شود.
۵) سردرد و میگرن
یکی از بهترین راه‌ها برای رفع سردرد یا میگرن، نوشیدن یک فنجان دمنوش ریشه سنبل الطیب است. خواص ضد التهابی طبیعی این دمنوش می‌تواند التهاب مویرگ‌ها را کاهش داده و فشار خون را پایین بیاورد و درد و تنش ناشی از سردرد را تسکین دهد.
۶) گرفتگی‌های عضلانی در دوران قاعدگی
زنان می‌دانند که گرفتگی‌های عضلانی در دوران قاعدگی بسیار دردناک هستند اما یک فنجان دمنوش ریشه سنبل الطیب خواص ضد اسپاسم و آرام بخش دارد به این معنا که این علائم را از بین برده و باعث آرامش در دوران قاعدگی می‌شود. همچنین می‌تواند خلق و خو را بهبود بخشیده و هورمون‌هایی که باعث تحریک‌پذیری و اضطراب در دوران قاعدگی می‌شوند را متعادل ‌کند.
۷) تقویت ذهن
بسیاری از مردم، مکمل‌های سنبل الطیب را به عنوان تقویت کننده ذهن مصرف می‌کنند اما یک فنجان از این دمنوش مفید نیز می‌تواند همین تاثیرات را داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که دمنوش ریشه سنبل الطیب می‌تواند تمرکز، حافظه، یادآوری و فعالیت عصبی را افزایش دهد.
همچنین ریشه این گیاه برای انواع پادرد، کمردرد و دل درد مفید است.
نکته :
گفته شده اگر داروی خواب یا ضدحساسیت مصرف می کنیم، بهتر است برای نوشیدن این معجون با پزشک صحبت کنیم.
ممکن است به بعضی از داروهای گیاهی حساسیت داشته باشیم. همینطور، ممکن است هر کسی با طبع متفاوت، با این نوع دم نوش های گرم، مساله داشته باشد. میزان مواد و داروی گیاهی مهم است و بهتر است قبل از نوشیدن مقدار زیادی از این دم نوش ها، آن را امتحان کنیم.
اگر دم نوش را شب می نوشید، بهتر است لیمو و عسل استفاده نکنید. لیمو به بی خوابی کمک می کند و ویتامینش هم در آب جوش از بین می رود. عسل هم به خاطر شیرینی اش قبل از خواب شبانه، چندان خوب، نیست. اما اگر به خاطر مزه، دوست دارید، این دو بخش را هم به نوشیدنی تان اضافه کنید.
در مورد دارچین دو نظریه وجود دارد:هندی ها معتقدند چای و شیر با دارچین پیش از خواب رخوت آور است و به روند گرم و نرم خواب کمک می کند، نظریه مخالفش هم دارچین را با چای و قهوه به کسانی تجویز می کند که قرار است شب زنده دار باشند.
نکات تکمیلی در مورد دمنوش سنبل الطیب
دمنوش سنبل الطیب جزو نوشیدنی – نوشیدنی گرم میباشد
زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا ۲۰دقیقه
توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای ۲ نفر مناسب میباشد .

دیدگاه بگذارید